Ритуальне поховання-святилище, кам’яне коло, викладка з великих кам’яних брил-мегалітів. Рідкісна археологічна пам’ятка доби бронзи (близько 3 тисяч років до н.е.), детально досліджена на початку ХХ ст. професором Дмитром Яворницьким. Є одним з найліпше збережених фрагментів великого сакрального комплексу, що існував у доісторичні часи біля найбільшого на Дніпрі порога Ненаситця. На думку Олександра Старика, завідувача відділу археології Дніпровського національного історичного музею ім. Дмитра Яворницького, Микільський кромлех є дуже цінною археологічною пам’яткою. «Напевне, камені встановили ще в енеоліті. Первинно вони обгороджували курган, котрий був насипаний носіями ямної культури. Цю культуру зазвичай пов’язують з індоєвропейськими племенами, спільними пращурами багатьох народів, що населяють сьогодні Євразію.» Кромлех є аналогом і ровесником всесвітньовідомого британського Стоунхенджа.
Мегалітична споруда має офіційний статус пам’ятки археології місцевого значення (охоронний номер 1064). А з 2008 року пам’ятка перебуває також у складі природно-заповідного фонду України (на території регіонального ландшафтного парку «Придніровський», який має стати ядром для проектованого нині більшого за розмірами ландшафтного парку «Дніпрові Пороги»).
Зважаючи на особливу цінність пам’ятки, будь-які спроби адептів різних релігійних культів і течій адаптувати її до сучасних ритуальних потреб є неприпустимими. Оптимальним має бути режим консервації пам’ятки і створення охоронної зони навколо неї, з рівними можливостями доступу огляду пам’ятки для всіх громадян.
http://porohy.org/history/kromleh-u-seli-mykilske-na-dnipri/
Коментарі ()
Ви маєте авторизуватись, щоб залишити коментар.