Цілющі трави. Любисток

Цілющі трави. Любисток


Традиційна народна медицина виникла в глибоку давнину і створила величезний арсенал лікувальних засобів. Упродовж віків вона була основним видом лікування широкого загалу, оскільки фахова медична допомога почала надходити до українського села лише з другої половини дев'ятнадцятого століття. Переважну частину захворювань українці визначали за симптомами, що зумовило своєрідні місцеві назви хвороб. Так, запалення легенів чи дихальних шляхів називали застудою; шлунково-кишкові захворювання - бабицями; очні - трахомою, більмом. Отже, народні назви захворювань найчастіше відбивали їхні зовнішні ознаки та прояви - жовтяниця, плаксиві тощо. В основі народних поглядів на причини захворювань лежали як раціональні, так і нераціональні уявлення. Нерідко ці причини пояснювали впливом злих духів, демонів, які проникали в людину. Джерелом захворювання вважалися також певні явища оточуючого світу: грім, блискавиця, місяць та інше. Зокрема, вірили що паралітичні та психічні захворювання виникали внаслідок підвію вихором. Вплив давніх, дохристиянських вірувань спричинив також певне уособлення хвороб. Наприклад, епідемічні хвороби сприймалися в різних жіночих образах. Люди вірили, що спричинити захворювання могли дії злих людей - чарівників, знахарів, відьом, які, як вважалося, могли наслати на людину хворобу.

Таке сприймання хвороби позначалося й на методах її лікування. Найчастіше вдавалися до лікування різним цілющим зіллям, інколи звертаючись до спеціалістів із цих питань — знахарів, а частіше користуючись знаннями про трави, які передавалися в кожній родині з покоління в покоління. Скільки трав буяє навесні та влітку по наших степах та лісах! І скільки серед них чарівних, цілющих! Ось росте таємничий любисток, назву якого в слов'янських мовах найчастіше пов'язували з поняттям «любити». Називали його любця, любчику, любець. Якої поезії й водночас надії сповнені ці звертання закоханих до любистку. Його ж бо вважали приворотним зіллям, оспівували в піснях про нещасливе кохання, сподівалися з його допомогою причарувати, привернути до себе обранця чи обраницю. Тим часом любисток успішно служив і цілком земним, буденним справам: у ньому купали немовлят, дівчата мили ним волосся, щоб було гарне й блискуче. Лікували ним нервові, шлункові хвороби, серце, водянку, незагойні рани, висипи на шкірі, випадіння волосся — усього й не перерахувати. А заразом і хату прикрашали - надто вже він духмяний! Не знайдете ви на селі подвір'я, де б не росло дубчасте стебло, увінчане о літній порі китицями дрібних золотавих квіточок.

Ось так шанується любисток і досі в нашій Україні. Вміли наші предки робити й цілющий чай із трав, причому задовго до того, як став відомий справжній чай, до якого ми тепер так звикли. Заварку для нього готували із чудодійних духмяних трав, свіжого чи висушеного листя, ягід, за якими не їздили казна-куди, а збирали там, де жили - біля хат, на городі, уздовж доріг, на лісових галявинах, у полі, по берегах річок і озер, у власному садочку. І називали той чай шанобливо - богатирським настоєм, еліксиром молодості, чудодійним нектаром, бальзамом. Узагалі, наші давні предки обожнювали чай із дикорослих трав, вірили в його цілющу силу. Та й ми можемо приготувати вдома такий чай із надзвичайним ароматом. Варто тільки взяти по дрібці сухого листя суниці, м'яти, смородини, малини, залити окропом і настоювати десять-п'ятнадцять хвилин. Ось уже й маємо дивовижний чай, та ще й такий, як нам самим подобається. Він бадьорить, підвищує настрій, а це для кожної людини досить важливо. А чи знаєте ви про лікувальні властивості простого барвінку? Навіть відомий письменник Жан-Жак Руссо вважав його найкращою з усіх квіткових рослин, бо він уособлює нескореність, молодість і любов. Згідно з легендою, ця рослина, коли ще не мала своєї назви, дуже заздрила запашній фіалці, бо та вже була у великій повазі серед людей. І тоді вона звернулася до богині Флори з проханням, щоб та подарувала їй аромат, людську любов і красу. Однак не всесильна була богиня квітів і весни і не змогла вона нагородити рослину великою красою. Зате дала їй гучну назву «вінка», що означало «перемога». Що ж переможного вбачали люди в цій скромній рослині з такими ж невибагливими синіми квіточками? Можливо, вже з давніх часів була відома властивість барвінку лікувати численні недуги. Та лише в наш час остаточно стало відомо, що в цій непоказній, низько нахиленій до землі рослині прихована могутня цілюща сила, здатна допомагати хворим на гіпертонію та рак.

Отже, чого не спромоглася зробити богиня Флора, зробили для скромного барвінка люди, які відкрили його таємничі властивості й прославили на весь світ. Справді, земля наша безмежна у своїх щедротах. І дає вона нам стільки, що й усього життя не вистачить, щоб віддячити їй. Земля сама спроможна вилікувати людину за допомогою народженого нею цілющого зілля. Варто тільки прислухатися уважно до неї й берегти її багатства, щоб і дітям нашим вона дарувала їх так само, як нашим дідам-прадідам. Любисток - дуже популярна рослина у всіх слов'ян (незважаючи на те, що батьківщина любистку - Ірак). Це одна з найдавніших приворотних трав. У слов'ян любисток зашивали в вінчальну сукню, що гарантувало любов і вірність на всю довгу подружнє життя. Відвести, відібрати чужого дружина не можна. Важко буде хворіти той, хто наважиться це зробити. На Україні любовно називали рослина «люби мене - не покинь». І понині широкий круг хвороб, при яких застосовується любисток. Використовуються коріння (не менше трьох років), в деяких випадках - листя і насіння. Любистком лікують нерви, серце, нирки, суглоби. Він покращує апетит, роботу шлунку і кишечника, зменшує задишку. Призначають любисток при деяких жіночих захворюваннях. Тривалий прийом настою знижує збудливість нервової системи, сприяє ліквідації недокрів'я.

Любисток неодноразово рятував мене при раку гортані, порожнини рота, ротоглотки, носової перегородки. П'ять років тому попросили мене полікувати чоловіка з раком щоки, приховавши при цьому справжній діагноз - меланосаркому щоки (це трохи пізніше з'ясувалося, а відразу сказати діагноз побоялися, побоюючись, що відмовлюся). Меланома, як висловлюються самі онкологи, «королева онкології». Лікувати її неймовірно важко, і прогноз невтішний. А тут ще примішувався саркома - одна з найбільш злоякісних пухлин. Нічого втішного я не міг обіцяти, лише сказав, постараюся зробити все від мене залежне. Хто небудь зрозуміє, що мені це коштувало, скільки ламав голову, складаючи спеціальні комплекси із застосуванням десятків різних трав і настоянок. Довелося поєднувати отрути, коли з ранку йшов болиголов, а вдень борець синій за максимальною схемою, а зовнішньо - примочки настоянкою борця великого. Звичайно, свою лепту вносили протипухлинний бальзам, сосновий мед з квітками сосни, полоскання, серед яких полоскання любистком було, мабуть, головним.

Мій хворий примудрився потрапити в аварію і вдарився як раз правою хворий стороною. На цьому місці началарасти пухлина, яку вчасно видалив хірург. Довелося пройти йому променеву терапію (під час якої пошкодили слуховий нерв). Так що лікування затягнулося ще на два роки. На щастя, чоловік виявився міцний, не піддаються паніці, терплячий. Навіть з часткою деякого цікавості: невже з «цим» можна так довго жити? І в хорошому сенсі упертий: а я, мовляв, все одно не здамся, не маю права підвести людей, які витратили стільки сил на мене». Насамперед дружину, яка зробила для нього все можливе і неможливе. Лікарів з онкодиспансеру. В кінці кінців, і мене. І продовжує він жити повним життям, водить машину, стежить за порядком у заміському котеджі, виховує онуків. Я не можу сказати, що він видужав, продовжує прибувати за травами, але на нинішнє літо у нього великі плани. Спасибі любистку. Він і всередину його приймає, і робить полоскання, і навіть шматочок інший кореня жує. Звик, говорить, подобається.

РАК ГОРТАНІ, РОТОВОЇ ПОРОЖНИНИ. 1 чайну ложку коріння залити 1 склянкою кип ’ ятку, в гарячій водяній бані не кип'ятити, а гріти 30 хвилин, настояти 1 годину. Приймати по 1 2 столових ложки 3 рази на день за півгодини до їди. Решті відвар використовувати для полоскань. За день бажано зробити не менше 2 склянок.

НАБРЯКИ СЕРЦЕВОГО ПОХОДЖЕННЯ. 1 столову ложку сушеного листя запарити півтора склянками окропу в термосі. Настояти 3 години. Процідити, охолодити. Пити по 1 столовій ложці 4 5 раз на день за 20 хвилин до їди. І пити приємно, і сечогінний гарне.

ВИПАДАННЯ ВОЛОССЯ. 2 чайні ложки кореня запарити в термосі склянкою кип ’ ятку. Настояти 5 7 годин (можна заварити на ніч або з ранку). Процідити. Охолодити. Втирати в шкіру голови на 2 3 години, після чого помити волосся жовтком яйця, або в гарячій воді хлібом, але тільки не шампунем. Робити так 3 4 рази в тиждень - це один з дієвих рецептів для росту волосся при передчасному випаданні.

ПІДВИЩЕННЯ СТАТЕВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. Всього 2 чайні ложки кореня залити 0,5 л горілки, настоювати вересень, жовтень. (Краще використовувати свіжі коріння.) Для збільшення потенції треба пити щодня по 1 десертній ложці після 19 годин.

БОЛІ. Столову ложку дрібно наструганного кореня залити склянкою кип ’ ятку, настояти 1 годину. Пити по півсклянки 3 рази на день за 20 30 хвилин після прийому їжі. Ефект від лікування помітно вище при поєднанні зі спринцеванием відвару з коріння любистку. У цих випадках, природно, для заварювання потрібно не менше літра кип ’ ятку.

Необхідно пам'ятати, що перед цвітінням коріння любистку стає отруйним і непридатний для лікування. Любисток радять не кип'ятити - нібито втрачає цілющу силу. Любисток протипоказаний при гломерулонефрит (надають шкоду ефірні масла). Не можна користуватися любистком при маткових кровотечах, рясних менструаціях. Його препарати викликають прилив крові до органів малого тазу, тому протипоказані при вагітності, геморої. Небажано користуватися любистком при відсутності апетиту.


Джерело: http://spadok.org.ua/zilnytstvo/tsiluschi-travy-lubystok © СПАДЩИНА ПРЕДКІВ

джерело

Коментарі ()

  Ви маєте авторизуватись, щоб залишити коментар.

  КОШИК

  Усього: 13000 грн.

  Оформити замовлення Оформити замовлення

  зв'язатися з нами

  Вкажіть ваші дані і ми зв'яжемося з вами, також можете зателефонувати або надіслати повідомлення!!!

  viber whatsapp telegram

  авторизація