Обертіння. 24 лютого

Обертіння. 24 лютого


Греко-ортодоксальна церква в цей день відзначає 1-ше і 2-ге знайдення (обретіння) голови Івана Предтечі, котрий замінив собою спадаюче Сонце – Купало (Різдво – 24 червня). [1, 396, 400]. Нагадаємо, що Головосік відзначається 29 серпня, коли Матир-Сва несе вогняну головню з Неба до людей і цей вогонь має запалати в печі. Обретіння голови Івана Предтечі – це знаходження вогнища-голови. Треба також зазначити, що 3-те знайдення голови відбувається щорічно 25 травня. За цією аналогією вираховуємо дату, на яку повинно припасти 1-ше знайдення голови – 24 листопада, але воно зараз не відзначається, натомість є свято Долі (Катерини).

Можемо з впевненістю сказати, що всі дні 24 (25) числа кожного місяця призначалися Сонцю або його зародкові у вигляді вогню. Щоправда деякі дати в річному календарі мають незначні зміщення, які поки не можемо пояснити.

Про це свято, посилаючись на Чубинського, пише Степан Килимник: «24 лютого, яке в народній етимології стало святом „обернення“, „оборотіння“. В сей день чоловік до жінки обертається, і птахи обертаються з вирію, до нас головами, збираються летіти до нас». [2, 242].

Лев Силенко ставить на 24 лютого свято Обрітенська неділя – птахи обрітаються з Вирію. [3, 80]. Про обертіння пташок пише і Василь Скуратівський. [4, 67].

Література:
1. Катрій Ю.Я. Пізнай свій обряд! Літургійний рік Української католицької церкви. – Нью-Йорк, Рим: ОО. Василіян, 1982. – 493 с.
2. Килимник С. Український рік у народних звичаях в історичному освітленні. – Кн. І, ІІ. – К.: Обереги, 1994.
3. Священна книга обрядів. Требник. – Нью-Йорк: видавництво РУНВіри, 1991. – 112 с.
4. Скуратівський В.Т. Вінець. – К.: Вид-во УСГА, 1994. – 240 с.

Світовит Пашник,
Волхв РПК

svit.in.ua/kny/Pashnyk.htm
джерело

Коментарі ()

  Ви маєте авторизуватись, щоб залишити коментар.

  КОШИК

  Усього: 13000 грн.

  Оформити замовлення Оформити замовлення

  зв'язатися з нами

  Вкажіть ваші дані і ми зв'яжемося з вами, також можете зателефонувати або надіслати повідомлення!!!

  viber whatsapp telegram

  авторизація