Болотиха. 15 жовтня

Болотиха. 15 жовтня


Про свято «Болотихи» згадує В. Скуратівський називаючи його народним відповідником до христосівського свята Євфимії. [3, 193] (хоча церква ушановує Єфимія Нового). У народі цей день називають Химки-болотихи. Якщо іде дощ, то дощитиме аж до морозів. «Розкисли дороги – застрягли у Єфимки ноги». Ми залишаємо цю назву за відсутності інших варіантів.

Це свято припадає на середину осені 15 жовтня – 21 день по народженню Мира. Свято рівнозначне (однаково вираховується) Рахманському Великодню – 15 квітня, святам Білобога і Чорнобога, відповідно – 15 липня і 15 січня.

За схемою календаря у вигляді восьмикутної зірки, а також Триглава, точка 15 жовтня знаходиться в нижньому куті. На Триглаві у цьому місці розташоване яйце-зародок і символ вола або овна, яке відображене на державному гербі у вигляді перевернутої п'ятикінцевої зірки, а на традиційних сергах у вигляді рогів місяця та сердечка, що позначає голову Велеса.

В цей час панує осіннє сонце Мир, яке за аналогією святилища слов'ян в с. Буша позначається оленем на противагу сходячому (весняному) сонцю Ярилу, що відображений у вигляді півня. [2]. У билині про Добриню, котрий уособлює Сонце, Оленка (Маринка) Зміївна перетворює героя на оленя або тура і відправляє на «зибучі болота» чи «чисте поле». [1, 38].
Тож, можливо, свято і фіксує дану подію в осінню пору – слякоті і боліт. Свято стихії Землі – Мати Сира Земля.

Література:
1. Жуйкова М. Номінація смерті та архаїчне мислення // Студії з інтегральної культурології. – Вип. І: Thonatos. – Львів, 1996. – С. 28 – 62.
2. Пашник С.Д. Святилище біля села Буша. – www.svit.in.ua/sva/mi6.
3. Скуратівський В.Т. Вінець. – К.: УСГА, 1994. – 240 с.

Світовит Пашник,
Волхв РПК

svit.in.ua/kny/Pashnyk.htm
джерело

Коментарі ()

  Ви маєте авторизуватись, щоб залишити коментар.

  КОШИК

  Усього: 13000 грн.

  Оформити замовлення Оформити замовлення

  зв'язатися з нами

  Вкажіть ваші дані і ми зв'яжемося з вами, також можете зателефонувати або надіслати повідомлення!!!

  viber whatsapp telegram

  авторизація