Гавриїл, архангел (пояснюємо міти)

Гавриїл, архангел (пояснюємо міти)


Гавриїл, архангел – у біблійній традиції вважається Божим вісником смерті чи посланцем, що оголошує про важливі події на землі. Гавриїл говорить важливі звістки і має владу забирати в людини можливість говорити. Гавриїл передвістив народження Івана Хрестителя та Ісуса Христоса. В мусульманстві – Джабраїл, Джебрил, в функції якого входить передача приказів волі Аллаха пророкам. За волею Аллаха Джабраїл явився Мухаммаду для передачі тексту Корану.
Наш відповідник імені – Гаврило, близьке до «говорило» – той, що говорить, сповіщає. Свято Благовісника Гаврила, який сповістив Марію про зачаття Богом, припадає на 26 березня. Вважається, що він уособлює блискавку і грім, тобто наближається за своїми якостями до Перуна. Можливо, священна гора Говерла в Карпатах має пряме відношення до цього божественного образу – на ній могли звертатися до Бога, та спостерігали за рухом світил і провіщати запліднення (рівнодення) і народження (сонцестояння) мітологічних образів Сонця. Дзвіниця (аналогічно мінарет) заміняє гору. Коли дзвонар (вартовий) спостерігав народження Сонця, то бив у дзвони (як і грім відганяє нечисту силу), сповіщаючи усе селище. Можливий зв'язок імені Гаврило (Габрієль, Джебрил) із руським словом «забрало» – передня частина шолома, що опускалася на лице. «Закрити забрало» в переносному значенні – замовкнути.

Літ.: 1. Гавриїл. — uk.wikipedia.org/wiki/Гавриїл; 2. Воропай О. Звичаї нашого народу. Етнографічний нарис. – У 2 т. – К.: Оберіг, 1991.

Світовит Пашник,
Волхв РПК

svit.in.ua/kny/Pashnyk.htm
джерело

Коментарі ()

  Ви маєте авторизуватись, щоб залишити коментар.

  КОШИК

  Усього: 13000 грн.

  Оформити замовлення Оформити замовлення

  зв'язатися з нами

  Вкажіть ваші дані і ми зв'яжемося з вами, також можете зателефонувати або надіслати повідомлення!!!

  viber whatsapp telegram

  авторизація